آستارا
طوالش
رضوانشهر
ماسال
بندر انزلی
صعومه سرا
فومن
رشت
شفت
رودبار
سیاهکل
لاهیجان
اشرفیه
املش
رودسر
لنگرود
09027087013

PHONE NUMBER

۴ سؤال متداول در انتخاب مناسب‌ترین میلگرد

 • تاریخ انتشار : 10 نوامبر 21
 • تعداد بازدید : 99
 • نظرات : بدون دیدگاه
 • دسته بندی : اخبار روزاقتصادیبورس
 • نویسنده : املاک گیلان
 • منبع : گیلند

1

با دانستن جواب این سوالات میلگرد مناسب بخرید

 

کدام میلگرد را بخرم؟ بسیاری از سازندگان ساختمان، مهندسان اجرایی و مسئولین خرید پروژه‌ه این سوال را از خودشان می‌پرسند. با توجه به شرایط خاص هر پروژه و قیمت روز آهن آلات که روزانه نوسانات زیادی دارد، انتخاب میلگرد مناسب می‌تواند هر بار تبدیل به چالش بزرگی شود.

 • چند نوع میلگرد در بازار ایران وجود دارد؟
 • قیمت روز میلگرد را چگونه بفهمید؟
 • علائم اختصاری روی میلگرد چه معنایی دارد؟
 • چطور از میلگرد نگهداری کنید؟

ما در این مقاله به این ۴ سؤال متداول که مشتریانمان پیش از خرید میلگرد می‌پرسند پاسخ داده‌ایم:

2

 

۱٫  چند نوع میلگرد در بازار ایران وجود دارد؟

بی‌راه نیست اگر بگوییم میلگرد پُرتنوع‌ترین مقطع فولادی است. دسته‌بندی‌های مختلفی برای انواع میلگرد به کار می‌رود که متداول‌ترین آن‌ها، دسته‌بندی بر اساس جنس و گرید (درصد کربن) است:

 

·      دسته‌بندی میلگرد بر اساس جنس:

در این دسته‌بندی میلگرد بر اساس نوع آلیاژ فولادی که در تولیدش به کار رفته، دسته‌بندی می‌شود. در این دسته‌بندی، میلگردی که از فولاد کربنی ساده و کم آلیاژ ساخته می‌شود، نسبت به سایر میلگردها کاربرد بیشتری داشته و حجم تولید آن نیز بالاتر است. این نوع میلگرد هم به‌صورت ساده و هم آجدار تولیدشده و در ساختمان‌سازی کاربرد فراوانی دارد.

برای مناطقی که میزان رطوبت در آن‌ها بالاست، از میلگرد گالوانیزه یا میلگرد ساخته شده از فولاد ضدزنگ استفاده می‌شود. میلگرد گالوانیزه، همان میلگرد کربنی ساده است که روی آن با لایه‌ای از فلز روی پوشانده‌ شده تا خاصیت ضدزنگ‌زدگی پیدا کند.

نوع خاصی از میلگرد ساده هم وجود دارد که آن را از آلیاژهای خاص فولاد می‌سازند و روی سطح آن پولیش‌کاری انجام می‌شود. این نوع میلگرد به علت ظاهر صیقلی و یکنواخت و همین‌طور دوام بالا، بیشتر تزئینی است و در نما به‌کار می‌رود.

 

·      دسته‌بندی بر اساس گرید

این نوع دسته‌بندی برای میلگردهای معمولی استفاده می‌شود. در ساخت میلگردهای دارای کربن پایین استانداردهای مختلفی به کار می‌رود که هر کدام از این استانداردها، میلگردها را بر اساس نسبت فلزات مختلف به کار رفته در ساختارشان دسته‌بندی کرده‌اند.

در کشور ما علاوه بر استاندارد ملی ISIRI 3132، پرکاربردترین نوع استاندارد، استاندارد روسی GOST 5781 است. دسته‌بندی به کار رفته در این استاندارد در بازار نیز برای خرید و فروش میلگرد به کار می‌رود. در GOST 5781 میلگردها بر اساس شکل ظاهری (ساده یا آجدار بودن) و میزان کربن به کار رفته در آن‌ها گرید بندی شده‌اند.

ویژگی‌های هر گرید بر اساس این استاندارد را در جدول زیر ببینید:

 

گروهنوعمقاومت کششی (kg/cm2)مقاومت تسلیم

(kg/cm2)

درصد کربن
A1میلگرد ساده۳۶۰۰۲۴۰۰%۲۲
A2میلگرد آجدار مارپیچ۵۰۰۰۳۴۰۰%۳۲
A3میلگرد آجدار جناغی۶۰۰۰۴۰۰۰%۳۷
A4میلگرد آجدار مرکب۶۵۰۰۵۰۰۰%۴۰

 

هرچه درصد کربن در ساختار میلگرد بالاتر باشد، قابلیت انعطاف‌پذیری آن کمتر است.

3

 

۱٫  قیمت روز میلگرد را چگونه بفهمید؟

پس از این که نوع میلگرد مناسب برای کارتان را انتخاب کردید، باید به بودجه‌تان هم نگاه کنید و میلگردی را بخرید که هم نیازتان را برطرف کند و هم به‌صرفه باشد. البته این که میلگرد را از کجا بخرید و میزان کرایه حمل‌ونقل آن نیز اهمیت زیادی دارد.

از نظر کیفیت، این نکته را باید بدانید که تمامی میلگردهای تولید داخل بر اساس استاندارد ملی ایران ساخته می‌شوند؛ اما کیفیت تولیدات برخی کارخانه‌ها بالاتر بوده یا به خاطر عواملی مثل سبکی وزن، در بین خریداران محبوبیت بیشتری دارند.

برای اطلاع از قیمت میلگرد موردنظرتان، ابتدا باید بدانید کدام کارخانه‌ها بهترین میلگرد را تولید می‌کنند و قیمت میلگرد کدامشان به صرفه‌تر است.

 

·      بهترین کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد کدام‌ها هستند؟

کارخانه ذوب‌آهن اصفهان، بهترین تولیدکننده‌ی میلگرد در ایران است. بعد از آن کارخانه‌های کویر کاشان، ظفر بناب، صبا فولاد زاگرس، فولاد راد همدان، فولاد نیشابور، فولاد خلیج‌فارس و فولاد سرمد ابرکوه ازجمله کارخانه‌هایی هستند که موفق به تولید میلگرد در ایران شده‌اند.

در میان تعداد بالای تولیدکنندگان میلگرد در ایران، میلگرد‌ آجدار ذوب‌آهن اصفهان‌، فولاد نیشابور و کویر کاشان وزنشان به جدول اشتال نزدیک‌تر‌ بوده و قیمتشان به نسبت کیفیت بالا مناسب است.

 

·      از کدام کارخانه میلگرد بخرید به صرفه‌تر است؟

به سختی می‌توان گفت که خرید میلگرد از کدام کارخانه ارزان‌تر یا بهتر است! عوامل مختلفی روی قیمت میلگرد اثر دارند؛ مثل روش و استاندارد تولید، کیفیت شمش فولادی مورد استفاده و وزن میلگرد.

گاهی اوقات میلگردی که می‌خرید وزنی نزدیک به جدول اشتال داشته و کیفیت خوبی دارد؛ اما قیمت آن در واحد کیلوگرم، نسبت به سایر میلگردها بالاتر است. درواقع شما پول کیفیت را می‌پردازید.

برای مثال، کارخانه صبا فولاد زاگرس از جمله تولیدکنندگانی است که میلگرد باکیفیت و استاندارد تولید می‌کند. قیمت میلگرد زاگرس نیز در مقایسه با سایر رقبا مناسب‌تر بوده و خرید آن صرفه اقتصادی دارد.

کلیه محصولات تولیدی فولاد زاگرس در آزمایشگاه کنترل کیفیت مورد آزمایش‌های کشش و خمش قرار گرفته و گواهی کیفیت برای هر یک از آن‌ها صادر می‌گردد. واحد کنترل کیفیت این کارخانه وظیفه بازرسی کلیه ورودی و خروجی‌های کارخانه شامل مواد اولیه، قطعات و محصولات تولیدی را بر عهده دارد.

 

۲٫  علائم اختصاری روی میلگرد چه معنایی دارد؟

در انتهای هر شاخه میلگرد یک سری علائم به‌صورت برجسته وجود دارد. این علائم به شما کمک می‌کند که اصالت میلگرد تولیدی یک کارخانه را تشخیص دهید. علاوه بر علائم اختصاری تولیدکننده، علائم مربوط به نوع آج میلگرد و روش تولید آن نیز روی بدنه میلگرد حک می‌شود.

با استفاده از جدول زیر، می‌توانید بفهمید که کدام حروف، نماینده کدام نوع آج میلگرد است:

 

حروف حک‌شده مشخص‌کننده نوع آج میلگرد
ردیفمیلگرد آجدارنوع آجسایز آجحرف حک‌شده روی میلگرد
۱A2مارپیچ با زاویه ۴۵ درجهآج ۳۴۰J
آج ۳۵۰L
۲A3جناقیآج ۴۰۰C
آج ۴۲۰H
۳A4مرکب (ترکیب مارپیچ و جناقی)آج ۵۰۰S
آج ۵۲۰F

 

جدول زیر نیز نشان‌دهنده حروف اختصاری مربوط به روش تولید میلگرد است:

 

حروف اختصاری مربوط به روش تولید میلگرد
علامتفرایند تولید میلگردردیف
Tتولیدشده به روش ترمکس (خنک‌کاری)۱
Uتولیدشده به روش آلیاژسازی۲
Aتولیدشده به روش استاندارد مندرج در شناسنامه محصول۳

4

یکی دیگر از نکات مهم برای خرید مطمئن میلگرد توجه به علائم هک شده هرکارخانه بر روی میلگرد است. علائم اختصاری میلگرد کارخانه های مختلف را میتوانید با مشاهده این مقاله در سایت آسرون مطالعه کنید.

۱٫  چطور از میلگرد نگهداری کنید؟

این احتمال وجود دارد که به علت برخی از محدودیت‌ها مجبور ‌شوید میلگرد را زودتر خریده و مدتی انبار کنید. در چنین حالتی، باید بتوانید میلگرد را به‌درستی انبار کنید تا از آسیب‌های احتمالی در امان باشد.

یکی از متداول‌ترین آسیب‌ها، زنگ زدن است. از آنجایی که میلگرد فولادی مستعد واکنش با اکسیژن است، اگر برای طولانی‌مدت بدون پوشش در معرض هوا قرار بگیرد، به مرور زنگ می‌زند. میلگرد زنگ‌زده مقاومت اولیه خود را از دست داده و احتمال شکستن آن بالا می‌رود. اگر زنگ‌زدگی در حدی زیاد باشد که سطحش پوسته‌پوسته شود، بر اساس آیین‌نامه بتن ایران (آبا) مجاز به استفاده از آن نیستید.

برای جلوگیری از این معضل، باید میلگردها را با استفاده از روکشی مثل گونی پلاستیکی انبار کنید و بین بندیل‌ها و زمین، تخته چوبی قرار دهید تا رطوبت زمین به آن نفوذ نکند.

برای مطالعه بیشتر در مورد روش های نگهداری میلگرد میتوانید روی متن لینک شده کلیک کنید.

 

با دانستن پاسخ پرسش‌های بالا، احتمالاً در انتخاب میلگرد کمتر به مشکل بر می‌خورید. در کنار دانستن مواردی که در این مقاله به آن‌ها اشاره شده، مشورت با کارشناس و طراح سازه نیز کمک زیادی به شما خواهد کرد.

توضیحات بیشتر

چرا ساندویچ پانل دیواری هر روز بیشتر و بیشتر محبوب می شود؟

 • تاریخ انتشار : 11 اکتبر 21
 • تعداد بازدید : 144
 • نظرات : بدون دیدگاه
 • دسته بندی : اخبار روزاقتصادیبورس
 • نویسنده : املاک گیلان
 • منبع : گیلند

 

پنل

 

ساندویچ پانل دیواری نمادی از دستاوردهای صنعت ساختمان سازی مدرن است. سبک بودن و عایق بندی خوب این محصولات باعث شده تا محبوبیت بیشتری بین سرمایه گذاران داشته باشند. این پنل ها بادوام و بسیار سبک هستند. با استفاده از پانل های دیواری عایق شده بدون دردسر می توانید کار ساختمانی را در تمام طول سال ادامه دهید.

پانل های دیواری تولید شده توسط گروه صنعتی ایران پانل جذاب هستند، آنها در طرح های مختلف، انواع اشکال و رنگ ها وجود دارند و می توانید تا کمترین تعرفه آنها را برای اهداف ساختمانی خود خریداری کنید. این پانل ها نیازی به اصلاح داخلی و خارجی ندارند، به همین دلیل به شما کمک می کنند تا هزینه های اضافی را دور نگه دارید. ساندویچ پانل های دیواری دارای مزایای بی شماری است که مهمترین آن مقرون به صرفه بودن است.

ساندویچ پانل ها عمدتا برای سقف، روکش و دیوارپوش و همچنین گاهی برای تولید وسایل ابزاری استفاده می شوند. این پانل ها از مواد خاص مانند عایق حرارتی، عایق صوتی، عایق رطوبتی تشکیل شده اند. دو طرف آنها با دو ورق فلزی نازک معمولا ورق های گالوانیزه پوشانده شده است. همچنین، این مواد غیر سازه ای و پرده ای هستند.

بعد از خریداری و حمل آنها به محل پروژه، ساندویچ پانل دیواری معمولا روی یک چارچوب فولادی یا هر چارچوب دیگری که نیروهای سازه ای را تحمل می کند نصب می شوند

به این موضوع دقت کنید که ساندویچ پانل های دیواری از نظر وزن، مقاومت در برابر آتش و سطوح عایق صوتی متفاوت هستند. گاهی آنها از مواد EPS ساخته می شوند و گاهی نیز از PUR، PIR و پشم معدنی. به هر حال شما باید با عملکرد هر کدام از آنها آشنا باشید تا بتوانید مناسب ترین پانل را برای ساختمان خود تهیه کنید.

ساندویچ پانل های دیواری عایق شده می توانند روند ساخت را سریع تر کنند و این موضوع می تواند صرفه جویی خوبی برای سرمایه گذاران و کارفرمایان در مدت زمان کوتاه به وجود بیاورد. عوامل صرفه جویی در هزینه همیشه مهم هستند. یک ساختمان تولیدی یا انباری را تصور کنید که با کمک پارتیشن های آماده یا همان ساندویچ پانل آماده در مدت زمان کوتاهی ساخته می شوند و باعث می شوند بهره وری سرمایه گذاران سریعتر از زمان پیش بینی شده باشد.

علاوه بر این بسیاری از ساندویچ پانل های دیواری متحرک هستند و به راحتی می توان دوباره آن را جدا کرد و مجدداً به مکان دیگری انتقال داد. با توجه به وزن کمتر ساندویچ پانل دیواری، هزینه حمل و نقل آنها بسیار کمتر است.

 

آیا ساندویچ پانل دیواری باعث صرفه جویی در انرژی می شود؟

 

آیا می دانید که دیوارها و سقف های ناکارآمد می توانند بیش از ۲۵ درصد گرما را خارج کنند؟ بنابراین، این امر منجر به افزایش قبض های انرژی شما می شود و به همین دلیل باید ساندویچ پانل استفاده کنید. این پانل ها بسیار بادوام هستند، امکان نصب سریعتر را فراهم می کنند و هزینه های عملیاتی را کاهش می دهند.

این پانل های دیواری ضخامت های متفاوتی دارند و در مقایسه با دیوار های سنتی به نیروی کمتری برای نصب نیاز دارند. این پوشش های دیواری از نظر مصرف انرژی بسیار کارآمد هستند و می توانند تقریباً یک عمر بدون تعمیر و نگهداری طولانی مدت دوام بیاورند.

ساندویچ پانل دیواری عرضه شده در گروه صنعتی ایران پانل دارای لوازم جانبی مورد نیاز برای نصب کامل هستند، مانند همه اتصالات چفت و بست و مواد عایق بندی ساندویچ پانل. علاوه بر این شما در گروه صنعتی ایران پانل به انواع مختلفی از لوازم مهر و موم و واشرهای آب بندی دسترسی دارید.

ما در تولید ساندویچ پانل دیواری عایق شده در ایران پیشرو هستیم. اگر شما نیاز به سرمایه گذاری در سیستم سقف پانل دارید، با کارشناسان ما مشورت کنید و درخواست قیمت کنید.

پانل دیواری

فروش ساندویچ پانل دیواری با تضمین کیفیت و با قیمت ارزان؟

اگر علاقه مند هستید تا برای سازه خود از ساندویچ پانل دیواری با کیفیت استفاده کنید و به دنبال معتبرترین و ارزان ترین تولید کننده هستید، در جای مناسبی حضور دارید. گروه صنعتی ایران پانل یکی از بزرگترین و معتبرترین مراکز فروش ساندویچ پانل سقفی،  ساندویچ پانل سردخانه  و ساندویچ پانل فوری در کشور است.

شما می توانید کیفیت فوق العاده خوب ساندویچ پانل های تولید گروه صنعتی ایران پانل را از نزدیک بررسی کنید تا از آن مطمئن شوید. این شرکت تمامی پانل های تولیدی خود را مطابق با استانداردهای روز دنیا و با مواد بسیار خوب تولید می کند.

این مجموعه تمامی مجوزهای لازم برای تولید ساندویچ پانل دیواری با کیفیت را در اختیار دارد و از با تجربه ترین و قدیمی ترین شرکت های تولید کننده ایرانی به شمار می رود. مطمئن باشید از خرید خود پشیمان نخواهید شد و برای تمامی خرید های خود تخفیفات ویژه از گروه صنعتی ایران پانل دریافت خواهید کرد.

 

توضیحات بیشتر

گزارش وضعیت بازار آهن در هفته اول مهر ۱۴۰۰ از نگاه آسرون

 • تاریخ انتشار : 3 اکتبر 21
 • تعداد بازدید : 183
 • نظرات : بدون دیدگاه
 • دسته بندی : اخبار روزاقتصادیبورس
 • نویسنده : املاک گیلان
 • منبع : گیلند

گزارش وضعیت بازار آهن در هفته اول مهر ۱۴۰۰ از نگاه آسرون

دلار مقاومت بازار را شکست

 

بنا به نقل از آسرون (فروشگاه آهن و فولاد asroon.ir): در هفته اول مهرماه ۱۴۰۰، پس از چند هفته متوالی، شاهد افزایش مجدد قیمت مقاطع فولادی بودیم. البته این افزایش قیمت فعلاً نگران‌کننده نیست و باید صبر کرد و دید که در آینده روند بازار چگونه خواهد شد. در این مقاله، پس از تحلیل بازار ارز، به بررسی عوامل مؤثر بر افزایش قیمت‌ها و تحلیل قیمت مقاطع فولادی مختلف، پرداخته شده است:

 

تحلیل بازار ارز در هفته اول مهرماه ۱۴۰۰

پس از چند هفته آرام، قیمت دلار در هفته اول مهر مجدداً افزایش قیمت بی‌سابقه‌ای را تجربه کرد و پس از تعطیلی روز دوشنبه، برای بار دوم در سال جاری، سری به بالای سقف قیمتی خود یعنی ۲۸٫۰۰۰ تومان زد. قیمت دلار آزاد هفته گذشته را با قیمت ۲۷٫۵۶۰ تومان آغاز کرد و در آخر هفته به ۲۸٫۴۲۰ تومان رسید. قیمت دلار نیمایی نیز علی‌رغم ثبات نسبی در بیشتر روزهای هفته، در آخر هفته کمی افزایش داشت و به ۲۳٫۳۴۰ تومان رسید.

 

 

کدام عوامل باعث شدند تا قیمت‌ها در هفته اول مهر افزایشی شوند؟

برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد در هفته گذشته و حواشی جدید ایجاد شده پیرامون توافق هسته‌ای با ایران، منجر به ایجاد التهاب در بازار شد و مطابق معمول اولین اثر آن، افزایش قیمت دلار آزاد بود. این سناریوی تکراری، این بار هم مجدداً مطابق برنامه پیش رفت و به دنبال افزایش قیمت دلار آزاد، قیمت بسیاری از کالاها از جمله آهن و فولاد، مجدداً افزایش یافت.

در آخرین پرده، خریداران نیز علی‌رغم افزایش قیمت، برای خرید هجوم آوردند و مقاومت در سمت تقاضا، بار دیگر شکسته شد. البته یکی دیگر از عوامل شکسته شدن مقاومت تقاضا، نزدیک شدن قیمت مقاطع فولادی در بازار آزاد و بورس کالا به یکدیگر بود. از طرف دیگر، وعده‌های وزیر صمت در مورد کنترل و ایجاد تحول در بازار آهن و فولاد هنوز عملی نشده و بسیاری از فعالان با تجربه بازار آهن و فولاد، ترجیح دادند که خود دست به کار شوند.

در روز سه‌شنبه هفته گذشته، از بین ۱۸۴٫۳۶۰ تن شمش فولادی عرضه‌شده در بورس کالا، ۵۰٫۷۲۰ تن آن با قیمت نهایی ۱۳٫۸۴۲ تومان به فروش رفت و در روز چهارشنبه هم از ۱۱۲٫۹۳۸ تن میلگرد عرضه‌شده، ۸۱٫۹۸۲ تن آن با قیمت نهایی ۱۴٫۷۹۶ تومان مورد معامله قرار گرفت.

 

قیمت میلگرد در هفته اول مهر ۱۴۰۰ چقدر افزایش یافت؟

میلگرد آجدار از جمله مقاطعی بود که در هفته گذشته، قیمت دلار آزاد تأثیری چندانی روی آن نداشت و با وجود کمی افزایش، در محدوده قیمتی هفته آخر شهریور باقی ماند. به عنوان مثال، قیمت میلگرد اصفهان در هفته گذشته از ۱۵٫۲۵۰ به ۱۵٫۴۰۰ رسید و قیمت میلگرد بناب نیز از ۱۴٫۹۵۰ تا ۱۵٫۴۰۰ تومان بالا رفت. نمودارهای زیر، نوسانات قیمت میلگرد ذوب‌آهن اصفهان و ظفر بناب در هفته گذشته را نشان می‌دهند:

قیمت میلگرد 20 ظفر بناب در 3 تا 8 مهر 1400

نمودار ۵: تغییرات قیمت میلگرد ۲۰ ظفر بناب در ۳ تا ۸ مهر ۱۴۰۰

 

تحلیل قیمت تیرآهن در هفته اول مهرماه ۱۴۰۰

در هفته گذشته، افزایش قیمت دلار نیز تأثیر چندانی روی قیمت تیرآهن نداشت و قیمت تیرآهن در اوج خود، تنها ۱۰۰ تومان با بیشینه خود در هفته آخر شهریور تفاوت داشت. به عنوان مثال، قیمت تیرآهن اصفهان در هفته گذشته از ۱۵٫۴۰۰ تا ۱۵٫۷۵۰ تومان افزایش یافت. نمودار زیر، نوسانات قیمت این مقطع فولادی را در هفته گذشته نشان می‌دهد:

تغییرات قیمت تیرآهن 16

تغییرات قیمت تیرآهن ۱۶

نمودار ۶: تغییرات قیمت تیرآهن ۱۶ ذوب‌آهن در ۳ تا ۸ مهر ۱۴۰۰

 

 

قیمت قوطی پروفیل در هفته اول مهر ۱۴۰۰ چقدر نوسان داشت؟

قوطی پروفیل رکورددار افزایش قیمت در هفته اول مهرماه بود و قیمت آن با شیب تندی افزایش یافت. به عنوان مثال، قیمت قوطی پروفیل کیان پرشیا از ۲۶٫۰۰۰ به ۲۶٫۸۰۰ تومان رسید و قیمت قوطی پروفیل فولاد گستر حداد نیز از ۲۴٫۹۰۰ تا ۲۶٫۸۰۰ صعود کرد. این درحالی بود که قیمت ماده اولیه این مقطع فولادی یعنی ورق سیاه، در هفته گذشته کاهش محسوسی داشت. نمودار نوسانات قیمت این ۲ مقطع فولادی را در ادامه می‌بینید:

 

تغییرات قیمت پروفیل

تغییرات قیمت پروفیل

نمودار ۹: تغییرات قیمت پروفیل ۲*۴۰*۴۰ کیان پرشیا در ۳ تا ۸ مهر ۱۴۰۰

 

 

در هفته آینده روند قیمت‌ها چگونه خواهد بود؟

خوشبختانه وضعیت معاملات در بورس کالا و قیمت‌های نهایی شمش و مقاطع طویل، نشان‌دهنده این است که در هفته پیش رو، قرار نیست قیمت‌ها چندان افزایش پیدا کنند. البته مسلم است که تا وقتی که التهاب ناشی از برجام در بازار برطرف نشود، شاهد افزایش قیمت‌ها خواهیم بود.

 

 

اگر قصد خرید یا سرمایه‌گذاری در بازار آهن و فولاد را دارید، باید بدانید که چه زمانی برای اقدام به خرید، مناسب است. مطالعه تحلیل ماهانه بازار آهن و فولاد آسرون به شما کمک می‌کند تا با دیدی باز اقدام به تصمیم‌گیری کنید.

 

 

قیمت مقاطع فولادی در هفته اول مهر چقدر نوسان داشت؟

نوسانات و افزایش قیمت دلار در هفته اول مهر، باعث شد که قیمت‌ها پس از چند هفته، مجدداً افزایشی شود. گزارش بازار آهن و فولاد در هفته اول مهرماه ۱۴۰۰، نشان‌دهنده افزایش قیمت مقاطعی مثل نبشی و قوطی پروفیل و کاهش قیمت مقاطعی مثل ورق سیاه است.

 

 

توضیحات بیشتر

چطور سهام عدالت خود را بفروشیم؟!

چطور سهام عدالت خود را بفروشیم؟!

download

به گفته رئیس کل سازمان خصوصی سازی، آزاد سازی سهام عدالت برای ۴۹ میلیون و ۱۵۲ هزار و ۷۴۱ نفر مشمول، بعد از ۱۳ سال به دو روش مدیریت مستقیم بورسی و مدیریت غیر مستقیم از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی و با انتخاب مشمول انجام می‌شود.

در این مقاله قصد داریم توضیحات کاملی را در مورد روش‌های آزاد سازی برای مشمولان سهام عدالت ارائه کنیم تا با آگاهی کامل در مورد سهام خود تصمیم بگیرند.

آزاد سازی سهام عدالت

در راستای اجرای فرمان آیت الله خامنه‌ای و موافقت ایشان با درخواست رئیس جمهور مبنی بر آزادسازی سهام‌عدالت، سازمان خصوصی‌سازی با همکاری و مشارکت سازمان بورس و اوراق بهادار و سایر نهادها در بازار سرمایه، اقدام به فراهم نمودن تمهیدات و اقدامات عملی لازم برای تحقق این امر نموده است تا شرایط بهره‌مندی هرچه سریع‌تر مردم از منافع و مدیریت سهام مذکور فراهم شود.

در همین ارتباط، هریک از سهام‌داران محترم سهام عدالت می‌توانند با انتخاب یکی از دو روش مطرح شده یعنی روش‌های مستقیم و غیر مستقیم نسبت به تعیین نحوه مدیریت سهام متعلق به خود تصمیم‌گیری نمایند.

انتخاب روش مسقیم آزادسازی سهام

در صورت انتخاب آزادسازی به روش مستقیم، مالکیت و مدیریت سهام عدالت به‌ صورت مستقیم و بدون واسطه با لحاظ مراتب ذیل به شما تخصیص و انتقال می‌یابد:

به میزان سهام تخصیص ‌یافته به هر فرد در شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام‌عدالت و به ‌تناسب ارزش زمان واگذاری، تعدادی از سهام ۳۶ شرکت بورسی به شما تخصیص خواهد یافت. علاوه بر آن، این دسته از سهام‌داران سهام‌عدالت، به ازای سهام شرکت‌های غیر بورسی سرمایه‌پذیر سهام عدالت، سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی را نیز دریافت خواهند نمود.

در این حالت مسئولیت حفظ، نگهداری و مدیریت سهام اختصاص‌یافته به عهده سهامدار بوده و در راستای حفظ ارزش سهام تخصیص‌یافته، قابلیت نقل‌ و انتقال سهام مزبور به غیر و فروش آن بر اساس محدودیت‌های زمانی و مقداری تعیین‌شده توسط شورای عالی بورس صورت خواهد گرفت. مطابق قانون تجارت شما سهامدار محسوب شده و از مزایای سهام تخصیص‌یافته ازجمله سود و … بهره‌مند خواهید شد.

همچنین شما می‌تونید دو ماه پس از تاریخ انتخاب روش مذکور با مراجعه به سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) از تعداد سهام تخصیص‌یافته نزد شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت مطلع شوید.

شایان‌ ذکر است بهره‌مندی از خدمات قابل ‌ارائه از جمله ایجاد امکان معامله‌پذیری سهام تخصیص‌یافته در آینده منوط به مراجعه به سامانه سجام، ثبت‌نام و احراز هویت در مراکز تعیین‌شده می‌باشد.

انتخاب روش غیر مستقیم آزادسازی سهام

در روش دوم و انتخاب آزادسازی به روش غیرمستقیم، مالکیت و مدیریت سهام عدالت شما با لحاظ مراتب ذیل از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی ساماندهی خواهد شد و شما حق انتقال به غیر و دخل و تصرف در آن را نخواهید داشت.

با دادن اختیار به شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، سهام شما توسط شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی ساماندهی خواهد شد. این سهام در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (۷۰%) و صندوق‌های سرمایه‌گذاری پروژه استانی (۳۰%) قرار می‌گیرند.

ارزش کل سهام واگذار شده در قالب سهام عدالت در سال ۱۳۸۵ به ۴۹ میلیون و ۱۵۲ هزار و ۷۴۱ نفر مشمول در ۶ دهک جمعیتی، از سهام ۵۰ شرکت شامل ۳۶ شرکت بورسی و ۱۴ شرکت غیر بورسی به ارزش کل ۲۶,۶۳۶ میلیارد تومان بود که اکنون بعد از حدود ۱۳ سال ارزش کل سهام‌عدالت به حدود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان (حدود ۱۱.۲ برابر ) رسیده است.

بر اساس صحبت‌های رئیس سازمان خصوصی سازی، شورای عالی بورس قرار است ظرف ماه جاری در مورد نحوه ورود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان سهام‌عدالت به بورس و حضور ۴۹ میلیون سهامدار جدید تصمیم گیری کند.

چطور سهام عدالت خود را آزادسازی کنیم؟!

برای انتخاب روش آزاد سازی سهام‌عدالت، باید مشمولان وارد سامانه‌سهام عدالت به نشانی www.samanese.ir شوند و با وارد کردن اطلاعات هویتی خود اقدام نمایند. فرصت ورود مشمولان سهام‌عدالت به سامانه مذکور و گزینش نحوه آزادسازی سهام، ‌یک ماه (از ۱۰ اردیبهشت ۹۹ تا ۱۰ خرداد ۹۹) خواهد بود.

توجه کنید که انتخاب روش آزادسازی سهام عدالت تنها یک بار امکان پذیر بوده و مشمولان این طرح باید در گزینش روش آزادسازی سهام عدالت خود با مشورت و علم کافی اقدام نمایند.

سهام عدالت چقدر می ارزد؟!

هر چند پیش تر قیمت سهام عدالت ۵ میلیون تومان و در پایان سال گذشته نزدیک به هشت میلیون تومان اعلام شده بود، رییس سازمان خصوصی سازی ارزش این سهام را در شرایط کنونی حدود ۱۱ میلیون اعلام کرده است. به این ترتیب هر سهمی که قبلا حدود یک میلیون تومان ارزش داشته است، در حال حاضر ارزشی برابر با یازده میلیون تومان را داراست. هرچند که ممکن است در ماه‌های آینده تغییرات اندکی نیز در این ارقام به وجود آید.

 

آیا همه سهام عدالت یازده میلیون تومانی دارند؟!

طبق آخرین آمار اعلامی رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی، دو دهک کمیته امداد و سازمان بهزیستی برگه سهام یک میلیونی دارند و غیر از آن، ۲۵ میلیون نفر برگه‌های سهام‌عدالت ۵۳۲ هزار تومانی و ۱۰ میلیون نفر برگه‌های سهام ۴۷۸ هزار تومانی دراختیار دارند که البته ارزش هریک از این سهام حدود ۱۱ برابر شده است و برای دارنده سهام عدالت یک میلیون تومانی در سه سال گذشته ۵۰۰ هزار تومان سود واریز شده است.

پس می‌توان گفت که ارزش سهام‌عدالت دهک‌های کمیته امداد و سازمان بهزیستی در حال حاضر حدود ۱۱ میلیون تومن و ارزش سهام‌عدالت سایر افراد حدود ۵ میلیون تومان می‌باشد.

لازم به ذکر است که پیش از این دارندگان سهام‌عدالت در سه مرحله سود سهام خود را دریافت کرده‌اند. سود مرحله اول برای هر سهم یک میلیونی ۱۵۰ هزار تومان، در مرحله دوم ۱۷۵ هزار تومان و مرحله سوم ۲۰۵ هزار تومان بود. سومین مرحله واریز سود سهام عدالت در اسفند ماه سال گذشته صورت گرفته است.

 

کدام روش آزادسازی به نفع دارندگان سهام عدالت است؟

 

هر دو روشی که در سامانه سهام‌عدالت برای آزادسازی اعلام شده، بورسی است یعنی از طریق بورس انجام خواهد شد. در روش آزادسازی مستقیم سهام‌دار خودش مسئولیت پرتفوی بورسی (با شرایط خاص که در آینده تعریف خواهد شد) را به عهده دارد، ولی در روش غیرمستقیم پرتفوی افراد در شرکت سرمایه‌گذاری استانی قرار می‌گیرد و شرکت‌ها به نیابت از سهامداران سهام آن‌ها را مدیریت می‌کنند، بنابراین در روش دوم شخص به طور مستقیم درگیر نیست.

ماهیت این روش‌ها به شکل محسوسی فرقی ندارد یعنی از نظر سود و زیان یکی بهتر از دیگری نیست و هر دو تابع قانون تجارت و سازوکارهای بازار سرمایه است. قرار است که چارچوب آزادسازی سهام عدالت (شامل چه بازه زمانی و با چه درصدی) در شورای عالی بورس تصویب شده و اعلام گردد.

 

دو نکته بسیار مهم!

 • در حال حاضر امکان فروش سهام‌عدالت مشولان وجود ندارد. اما افرادی که قصد دارند در آینده سهام خود را به فروش برسانند می‌بایست با ورود به سایت www.samanese.ir روش آزادسازی سهام خود را انتخاب کنند.
 • توجه کنید که ثبت نام سهام‌عدالت در حال حاضر انجام نمی‌شود و این طرح تنها شامل کسانی است که در سال‌های گذشته ثبت نام خود را انجام داده‌اند.

 

چکیده مطلب :

سهام عدالت طرحی بود که در سال‌های ۸۴ و ۸۵ برای افزایش ثروت اقشار کم‌درآمد جامعه در نظر گرفته شد. در آن زمان برای هر نفر عددی حدود ۵۰۰ هزار تومان تا ۱ میلیون تومان سهمیه سهام عدالت در نظر گرفته شد که در حال حاضر و با گذشت ۱۴ سال ارزش فعلی سهام عدالت برای هر نفر چیزی حدود ۵ تا ۱۱ میلیون تومان برآورد می‌شود. البته قطعا شما هم می‌دانید که این رقم به هیچ وجه نمی‌تواند افرادی که به دنبال موفقیت و استقلال مالی هستند را راضی کند! برای اثبات این موضوع هم کافی است به قیمت یک خودروی پراید در بازار آزاد رجوع کنید!

ما معتقدیم که انسان‌های پر تلاش و با انگیزه لیاقت رسیدن به ثروت‌ها و نعمات بیشتری را دارند. تا هم خودشان رفاه و استقلال مالی واقعی را تجربه کنند و هم به رشد و پویایی اقتصاد کشور عزیزمان کمک کنند. اگر شما هم قصد دارید با سرمایه‌گذاری در بورس ثروت و دارایی خود را افزایش دهید، توصیه می‌کنم دوره آموزشی رایگان ما رو از دست ندید!

توضیحات بیشتر
09396825619
INFO@GILAND.IR