آستارا
طوالش
رضوانشهر
ماسال
بندر انزلی
صعومه سرا
فومن
رشت
شفت
رودبار
سیاهکل
لاهیجان
اشرفیه
املش
رودسر
لنگرود
09027087013

PHONE NUMBER

انواع جنس بدلیجات و ویژگی های آن ها

بدلیجات

بدلیجات

از نکات قابل توجه در انتخاب بدلیجات و اکسسوری ها جنس آن هاست.  هر کدام از فلزاتی که از دل زمین استخراج می شوند و در اختیار مصارف انسان در زمینه های مختلف قرار می گیرند خواص خاصی دارند که گاهی همین خواص آن هارا از دیگر فلزات جدا می کند و باعث درخشش و موفقیت آن ها در یک زمینه می شود. دنیای بدلیجات و اکسسوری ها نیز با همین قواعد پیش می رود، هر فلز با خواص ویژه خودش نقش خاصی را ایفا می کند. در میان طیف زیادی از جمعیت دوست داران زیورآلات تعداد کمتری در مورد جنس بدلیجات اطلاعات دارند، فرقی ندارد که قرار است یک گوشواره ظریف زنانه بخرید یا یک دستبند مردانه، به هر حال دانستن نکاتی در مورد انواع جنس بدلیجات و اکسسوری ها حتی به طور سطحی می تواند به شما کمک کند انتخاب بهتر ومناسب تری داشته باشید و از انتخاب خود لذت بیشتری ببرید. در ادامه با انواع فلزاتی که در ساخت بدلیجات به کار می روند آشنا می شویم.

نقره، فلزی با تاریخچه ای گران تر از طلا

فلز نقره را می‌توان از عناصر اصلی بدلیجات و اکسسوری ها در طول تاریخ دانست که زمانی حتی از طلا هم گران تر بوده است. استفاده ازین فلز در از گذشته تا به حال از محبوبیت خاصی برخوردار بوده است و حتی خیلی بعضی از ادیان استفاده ازین فلز را به مردم توصیه می کردند، این محبوبیت علاوه بر زیبایی می‌تواند به دلیل خواص نقره برای بدن مثل تأثیر بر گردش خون باشد. نقره مانند طلا بسیار نرم است و برای ورود به دنیای بدلیجات و اکسسوری ها آن را با فلزات دیگر مثل مس ترکیب می‌کنند تا استحکام لازم را به دست بیاورد، نماد ۹۲۵ که معمولا در پشت انگشتر، دستبند یا دیگر زیورآلات نقره می‌بینید در واقع درصد نقره در آلیاژ آن است و به این معنی است که درصد نقره خالص زیورآلاتی که در دست شماست ۵/۹۲درصد است. نقره از زیورآلاتی است که با گذشت زمان ممکن است سیاه شود بنابراین باید در نگهداری از آن دقت لازم را به خرج دهید.

پلاتین و درخشندگی خیره کننده

پلاتین با واکنش پذیری کم و مقاومت بالا از فلز هایی است که از گذشته ای نه چندان دور به دنیای بدلیجات و اکسسوری ها وارد شده است. پلاتین از طلا کمیاب تر است و قیمت بالایی نیز دارد، این فلز با استحکام، به سختی اکسید می‌شود و این سختی باعث شده نقش و نگار های حکاکی شده روی آن به زیباترین شکل در چشم بیننده جلوه گری کند. درخشندگی و زیبایی این فلز می تواند نظر هر بیننده ای را به خودش جلب کند و به دلیل همین درخشندگی کم نظیر در ساخت زیورآلاتی مثل گردنبند، دستبند، گوشواره و… به کار می رود.

تیتانیوم، فلز همه کاره

فلزی سبک به رنگ نقره ای که از محبوبیت بالایی در صنعت و حرفه های مختلف از جمله بدلیجات و اکسسوری ها برخوردار است. تیتانیوم به دلیل قیمت مناسب یک جایگزین خوب برای زیورآلات گران قیمت است و همینطور سبکی تیتانیوم می تواند یک انتخاب عالی برای خانم هایی باشد که به وزن زیورآلات و سنگینی آنها حساس اند، شما می توانید از گوشواره یا گردنبند های تیتانیومی در طول روز بدون احساس خستگی استفاده کنید. زیورآلات تیتانیومی شرایط دشوار تری برای نگهداری نسبت به بقیه فلزات دارند و نگهداری از آنها دقت بیشتری میطلبد، اما در صورت نگهداری درست می توانند یک انتخاب خوب برای خانواده بدلیجات اتاق شما باشند.

مس از اعضای قدیمی خانواده بدلیجات

این فلز با رنگ خاص که حتی نام یک رنگ خاص هم به خودش اختصاص داده است از پرکاربرد ترین فلز ها در زمینه بدلیجات و اکسسوری ها به حساب می آید و استفاده از آن قدمتی ۱۰۰۰۰ساله دارد. اولین نکته جذابی که می توان در مورد این فلز مورد توجه قرار داد خواص آن برای بدن است، به گفته محققان استفاده از فلز مس باعث می شود بدن شما بهتر مس را جذب کند و همینطور باعث کاهش سردرد، ارتروز و درد مفاصل می شود. اگر از این فلز بادوام به درستی استفاده کنید تا سال ها می توانید از استفاده بدلیجات مسی لذت ببرید.

کبالت، سرسخت ترین در دنیای زیورآلات

فلزی بسیار محکم، با استحکامی حتی بالاتر از پلاتین و یک انتخاب عالی برای افرادی که پوست آن ها به فلزات مختلف دیگر حساسیت نشان می دهد. کبالت در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاومت بالایی از خود نشان می دهد و این ویژگی، کبالت را در بین طراحان و سازندگان بدلیجات و اکسسوری ها محبوب کرده است. کبالت در برابر چکش خواری مقاوم است و این امر باعث شده انگشتر، دستبند، گردنبند و دیگر زیورآلات از جنس کبالت با طرح های ساده تری در بازار موجود باشند که البته طرفداران خاص خودش را دارد.

تنگستن، مقاوم ولی سنگین

مهم ترین نکته ای که در مورد این فلز می توان به آن اشاره کرد عدم ایجاد حساسیت است، قابلیتی که سبب شده در دنیای بدلیجات و اکسسوری ها نقش پررنگی داشته باشد. فلز تنگستن فلزی با دمای ذوب بالا و سخت است، وزن زیادی نیز دارد و ترجمه نام سوئدی آن نیز به معنی سنگ سنگین است،  تنگستن به راحتی تغییر رنگ نمی دهد و اگر می خواهید بدلیجاتی از جنس فلزی انتخاب کنید که برای استفاده روزانه مناسب باشد، تنگستن از گزینه های خوب روی میز است.

هر کدام از این فلزات معایب و مزایای خود را در بردارند، با توجه به اینکه شما از آن ها چه استفاده ای می کنید، چه سلیقه ای دارید ، چه نیازی را قرار است براورده کنید و نکات دیگر، هر کدام ازین فلز ها و بدلیجات ساخته شده از آن ها می تواند برای شما بهترین انتخاب باشد.

توضیحات بیشتر
09396825619
INFO@GILAND.IR